در طراحی دکوراسیون داخلی منازل برخی از نکات ریز و مهمی وجود دارد که توجه به آن ها موجب می شود تا محیطی زیبا و دلنشین طراحی نمود . برای درک بهتر آشپزخانه ای را در نظر بگیرید که نیاز به طراحی دکوراسیون دارد . در صورتی که فقط بخشی از آن ها مثلا کابینت مورد توجه قرار گیرد  و به بقیه قسمت ها همچون کف پوش یا دیوار پوش اهمیت داده نشود ، آشپزخانه ی طراحی شده همانند پازل ناقصی خواهد بود که برخی از قسمت های آن جا افتاده اند ، در حالی که اگر تمامی قسمت های آن از قبیل کابینت و کف پوش و دیوار پوش و …. مورد توجه قرار گیرد ، مانند یک پازل کامل زیبا و کامل خواهد شد .

به دلیل فضا ی بین کابینتی اندک و محدود در آشپزخانه ها و پوشش بیش از ۷۰ درصد دیوار های آشپزخانه به وسیله کابینت ها و  فقط خالی ماندن دیوار بین کابینتی که همان فضای خالی بین کابینت های بالا و پایین می باشد ، مدل های دیوار پوش و انواع بین کابینتی محدوده مانور کمتری نسبت به دیوارپوش های دیگر بخش های خانه دارند .

لازم به ذکر است که دیوار بین کابینتی در آشپزخانه با وجود اینکه فضای بسیار کمی می باشد اما دیزاین آن از اهمیت فوق العاده ای بر خوردار می باشد زیرا دقیقا بخش میانی آشپزخانه ها می باشد و بسیار به چشم می آیند .

تنوع بالایی که در بین کابینتی ها وجود دارد ، موجب می شود تا امکان اضافه کردن رنگ ها و طرح های متنوع به آشپزخانه ها و ایجاد تنوع در دکوراسیون و زیبایی آن ها وجود داشته باشد .

 بین کابینتی ها دارای طرح های بسیار زیاد و متنوعی می باشند و می توان با هر نوع خانه و یا دیزاینی یکی از انواع آن را هماهنگ کرد .

کاشی یا سرامیک های طراحی شده با طرح ها و رنگ های  متنوع ، فلز مس یا سنگ طبیعی کوارتز ، روکش چوب طبیعی ، ام دی اف با پوشش رنگ پلی اورتان ، بتن و ….  از انواع بین کابینتی هایی می باشند که می توان در طراحی و اجرای بین کابینتی در آشپزخانه ها از هر کدام از آن ها که مطابق با سلیقه می باشند استفاده کرد .

برای درک بهتر می توانید با مشاهده ی  تصاویر  طرح کامل و اجرا شده آن ها ، تصویر طرح مورد نظر خود را در ذهن مجسم نمایید .

دیوار پوش بین کابینتی چیست ؟

 نماهای خالی مابین کابینت های بالا و پایین یا همان دیوار بین کابینتی در صورتی که بی رنگ و نقش و نگار باشند فضایی نچسب در آشپزخانه ایجاد می کنند که هر چه قدر کابینت ها و دکوراسیون آشپزخانه زیبا باشد جای خالی آن ها معلوم می باشد . به همین منظور برشی از مواد را که بین کابینتی نامیده می شود برای پر کردن این فضاهای خالی و دادن هویت به آشپزخانه استفاده می کنند . استفاده از دیوارپوش در آشپزخانه نمای آن را تکمیل و خاص می نماید .

دیوارپوش ها تنها برای زیبایی آشپزخانه ها به کار برده نمی شوند بلکه دلایل دیگری از قبیل تمیز کردن آسان و راحت آلودگی های غذا و روغن و …. ، مراقبت از دیوارها در برابر ضربه  و حرارت و … وجود دارد . نکته ای که در این بین وجود دارد همانگی بین کابینتی ها با سبک آشپزخانه و انتخاب درست آن ها می باشد .

بنابرین برای انتخاب بین کابینتی باید دقت کنید که تا سبکی را انتخاب نمایید که که با کابینت های آشپزخانه سازگاری داشته باشند و موجب شود تا به محیط آشپزخانه که محلی پر رفت و آمد و مهم در خانه می باشد رنگ و روح تازه ای ببخشد .

انتخاب دیوار پوش برای سلیقه های متفاوت

   در انتخاب دیوار پوش اصول و نکاتی وجود دارد که باید مطابق با آن ها رفتار کرد تا بتوان با توجه به هر سلیقه ای نوع مناسبی از آن را به کار برد .

برای ایجاد نقطه ی کانونی قدرتمند در آشپزخانه ها می توان از رنگ های تیره ای استفاده کرد که متضاد رنگ های روشن وسایل و دکوراسیون موجود در آشپزخانه از قبیل کابینت ، یخچال و سایر وسایل آشپزخانه  باشند .  استفاده از بین کابینتی هایی که رنگ و طرح های مختلفی دارند و به راحتی قابلیت تمیز کاری دارند مناسب ترین انتخاب می باشد .

همانطور که در مطالب بالا گفتیم دلایل زیادی برای استفاده از بین کابینتی ها وجود دارد که ما را مجاب به استفاده از آن ها می کنند . مواردی از قبیل زیبایی آشپزخانه ها و محافظت از دیوار آشپزخانه از مهمترین موارد کاربرد آن ها می باشد ، اما نکته ی بسیار جالبی که وجود دارد بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه می باشد که در صورت انتخاب درست و مناسب آن ها ایجاد می شود و این مسئله در بین همه ی مردم مشترک می باشد که هر چیزی را که موجب بزرگتر دیده  شدن محیط شود را دوست دارند .

هارمونی کابینت با دیوار پوش از جمله نکاتی می باشد که در انتخاب دیوار پوش باید دقت شود . برای این منظور می توان رنگ های سفید را  در کنار رنگ های تیره به کار برد .

برای استفاده از دیوارپوش مناسب می توان با انتخاب وسایل دکوراتیو ویژه که زیبا و جذاب می باشند ، دیوارپوش های مخصوص طراحی کرد .

علاوه بر این در انتخاب دیوارپوش می توان در صورت تمایل  به جای به کار بردن چند رنگ متفاوت از یک رنگ برای دیوار پوش ها استفاده  کرد .

بین کابینتی مدرن

بین کابینتی مدرن با به کاربردن ترکیبی از رنگ ها و طرح های زیبا در کنار هم و همچنین انتخاب طرح به روز و شیک ایجاد می شوند  که گاها ممکن است با استفاده از رنگ هایی مانند سیاه و سفید یا طرح ساده ای مثل اشکال هندسی و … ایجاد شود .

استفاده خلاقانه از طرح های بین کابینتی ها می تواند فضای مدرن ایجاد نماید ، به عنوان مثال در آشپزخانه ای که کابینت های چوبی  به کار برده شده  ترکیب رنگ آبی ، نارنجی ، کرم و مشکی و … موجب هماهنگی با آن می شود . به طور کلی انواع بسیار زیادی از بین کابینتی ها وجود دارند که در ساخت آن ها متریال های متفاوتی به کار برده می شود  و باید مطابق با سلیقه ی خانه ها ، مدرن یا سنتی بودن ، کوچک یا بزرگ بودن خانه انتخاب شود .

در طراحی آشپزخانه ی مدرن می توان متریال های مختلفی از قبیل سنگ مرمر یا سنگ های طبیعی از قبیل کواتز و …  به صورت یک تکه یا چند تکه استفاده کرد . به کار بردن طرح های فانتزی از قبیل استفاده از کاغذ دیواری طرح دار ، استفاده از کاشی های چینی لعاب کاری شده با انواع رنگ ها و طرح های گوناگون ، به کار بردن کاشی های تزئینی دست ساز ، به کار بردن شیشه ی های رنگی با توجه به طرح کابینت و به کار بردن کاشی یا سرامیک هایی  با رنگ های متفاوت ، به کار بردن طرح و اشکال هندسی در بین کابینتی و … چند نمونه از بین کابینتی های مدرنی می باشند که با توجه به محیط آشپزخانه و دکوراسیون آن می توان در آشپزخانه ها به کار برد و شادابی ، نشاط ، انرژی را میهمان خانه ها کرده و جلوه ای زیبا خلق نمود .

کاشی بین کابینتی مدرن

کاشی بین کابینتی مدرن

استفاده از کاشی های طرحدار که متناسب با سبک و دکوراسیون محیط داخلی آشپزخانه ها و رنگ کابینت باشد از جمله طرح های متنوع و جذاب بین کابینتی ها می باشد .

به طور کلی تنوع بسیاری از انواع کاشی بین کابینتی و دیوار پوش ها در طرح و رنگ های مختلف وجود دارد که هر سبک و دکواسیونی را در بر می گیرد و فقط کافیست تا سبک و طرح و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید که برای  این کار می توانید تمامی تصاویر مربوط به بین کابینتی ها را در اینترنت یا مجلات طراحی دکوراسیون و …  مشاهده و انتخاب نمایید .

بین کابینتی بتن سیره

بین کابینتی بتن سیره

به ترکیب سیمان و گچ با پایه رزین که ترکیبی فوق العاده شگفت انگیز می باشد و یکی از کار بردهای آن در پوشش دیوارها می باشد بین کابینتی بتن سیره گفته می شود .

بین کابینتی استیل با طرح های جدید

بین کابینتی استیل با طرح های جدید

از جمله متریال های پر طرفداری که اخیرا در آشپزخانه ها به کار برده می شود بین کابینتی جید و ارگانیک استیل می باشد .

بین کابینتی آنیکس

از جمله متریال های متنوع و خاص در بین کابینتی ها آنیکس می باشد .

بین کابینتی چوب روسی

از جمله ی دیوار پوش های پر طرفدار و زیبا ، انواع چوبی آن ها می باشد که بیشتر سلیقه ی افرادی می باشد که دوس دارند حس بودن در طبیعت را تجربه کنند . بین کابینتی روسی از جمله ی این دیوار پوش ها می باشد که در آشپزخانه های با سبک روستایی به عنوان بین کابینتی و کانتر تاپ به کار برده می شوند .

بین کابینتی با نور پس زمینه

این نوع بین کابینتی ها که اخیرا نیز بسیار مورد توجه واقع شده است ایده ایعالی و ناب برای آشپزخانه ها می باشد که بیشترین کاربرد آن در آشپزخانه های کوچک و در کشور هایی اسکاندیناوی و اروپایی می باشد .

بین کابینتی با طرح های چاپ شده

استفاده از بین کابینتی هایی که از  شیشه های طرح دار می باشند در زیبا سازی خانه ها نقش موثری دارند . در این نوع دیوار پوش ها ، طرح های مختلف بر روی شیشه ها چاپ می شوند  که زیبایی بسیاری دارند و علاوه بر بین کابینی درسایر نقاط خانه نیز قابلیت کاربرد دارند .

نحوه ی انتخاب بین کابینتی

 برای طراحی دکوراسیون و زیبایی آشپزخانه  باید جزئیات بسیاری از قبیل متریال ، سبک طراحی دکوراسیون ، رنگ و کابینت ، بین کابینتی و … را در نظر گرفت .

از مهمترین کارهایی که برای موفق بودن در این زمینه می توان انجام داد مشاوره با کارشناسان و متخصصین فعال در این زمینه می باشد . زیرا این اشخاص مطابق با فضا و هزینه های موجود بهترین گزینه را فراهم می نمایند .

تصاویری از نمونه طرح های بین کابینتی